Z koňského sedla

Zbarvení

23. února 2014 v 20:15 | luci
Vraník
Zcela černě zbarvených koní není mnoho. Je-li kůň opravdový vraník, to poznáme podle barvy chlupů na nozdrách a ve slabinách. Černý hnědák má v těchto místech hnědou srst. Vraník hnědou srst nesmí mít nikde. Někdy se u vaníků stává, že vlivem slunečních paprsků dostává jejich srst lehký nádech do hněda či do fialova.

Černý (tmavý) hnědák
Základní barva černého hnědáka je černá, okolo huby a ve slabinách má barvu hnědou.

Hnědák
Hnědáci se vyskytují v mnoha odstínech od světle až po tmavě hnědou. Vždy však platí, že ocas a hříva jsou černé.

Ryzák
Ryzáci mají rezavou srst růzdných odstínů od barvy světle zlatohnědé po tmavě červenohnědou. Hříva a ocas mají většinou stejnou barvu jako srst, mohou však být o něco světlejší či tmavší.Bílé odznaky na hlavě a na končetinách jsou časté.

Bělouš
Je-li kůň celý šedobílý, je to bělouš. Bělouši se rodí s tmavou srstí a dělí se na vybělující a nevybělující. Vybělující bělouši časem vybelují, až je srst zcela bílá (bílý bělouš). Nevybělující bělouš má po narození a po vylínání svou definitivní barvu. Podle barvy přimíšených chlupů rozeznáváme červené bělouše, hnědé bělouše a mourky (s černou hlavou).

Albín
Albíni postrádají pigment. Mají nepigmentovanou kůži, bílou nepigmentovanou srst a oči modré či červené. Albíni někdy příliž citlivě reagují na ostré světlo a nejlépe vidí v pološeru.

Žluťák, isabela
Isabely mají barvu srsti do žluta na světlé nebo tmavé kůži. Koně s tmavou kůží mají často krásný zlatavý odstín a říká se jim zlaté isabely. Koně s kůží světlou (světlé isabely) mají hřívu a ocas bílé. Také kopyta bývají často světlá.

Plavák
Plaváci mají plavou barvu různých odstínů. Ocas a hříva je vždy černá a také srst na končetinách je tmavší. Často mívají i úhoří pruh.

Palomino
Název palomino poukazuje na zlatohnědou srst s bílou hřívou a ocasem.


Jablečný bělouš (jablečňák)
Je to vybělující bělouš, který časem postupně ztrácí tmavé chlupy, a tím také své grošování.

Tygr, hermelín
Tento kůň má na bílé srsti po celém těle malé pravidelné tmavé skvrny. Podle barvy těchtoskvrn rozlišujeme žluté, červené, hnědé a černé tygry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama