Z koňského sedla

Chody koně

19. března 2014 v 20:22 | luci |  Chody koně

krok
Krok je čtyřdobý chod. Tento pohyb nazýváme leterální, což znamená, že následující obě stejnostranné končetiny po sobě. Do kroku pobídneme koně oběmi holeněmi zárověň, přičemž ruka propustí pohyb vpřed (povolí otěžě). Jezdec se musí snažit udržet krok koně čistý a pravidelný.


klus
Klus je dvoudobý chod. Pohyb je diagonální s krátkou fází vznosu. Povely pro přechod do klusu jsou obdobné jako pro přechod do kroku, pouze o něco silnější. Rytmickými pobídkami sedel a holeněmi udáváme tempo klusu. V klusu můžeme zůstat sedět v sedle nebo vysedávat.


cval
Cval je třídobý chod. Pro dobrou rovnováhu v obratlech může kůň cválat na pravou nebo na levou nohu. Během cvalového skoku musí kůň balancovat. Aby jezdec nevyrušil koně v rovnováze, musí jít s pohybem koně. Trup drží vzpřímeně a bedra uvolněně kopírují pohyb koně. Během každého cvalového skoku se bedra střídavě zakulatí a prohnou. Pobídku do cvalu nejlépe provedeme v rohu jízdárny, neboť kůň tak téměř nemůže nacválat na špatnou nohu. Nejdůležitější pobídka pro nacválání je pobídka sedem. Váha těla spočívá na vnitřní sedací kosti. Napnutím kříže se sed posune více k přední rozsoše sedla. Obě holeně pobízejí koně ke cvalu, při prvním cvalovém skoku musíme povolit otěže. Délka jednoho cvalového kroku je u dospělého koně přibližně 4m. Pobídku do cvalu je nejjednodušší provádět z pracovního klusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama